Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego (SPE) to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografki i etnografów. Powstała w 2006 roku. Realizuje projekty badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne, kulturalne i popularyzatorskie. Zajmuje się kulturą tradycyjną i współczesną.
SPE to etnografki i etnografowie, którym się chce!
Jesteśmy otwarci na współpracę, zapraszamy do zapoznania się z naszymi działaniami i kontaktu. Znajdziecie nas na stronie www, Facebooku i Youtubie.
Zespół projektu
Badaczki:
Anna Bińka – absolwentka etnologii i psychologii stosunków międzykulturowych, prezeska Stowarzyszenia “Pracownia Etnograficzna”. Inicjatorka i koordynatorka projektów popularyzujących antropologię oraz łączących badania etnograficzne z animacją lokalną.
Justyna Orlikowska – antropolożka, edukatorka i badaczka. Członkini SPE od 2009 roku. Zaangażowana w projekty dotyczące szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, lokalnych tradycji i kultur regionalnych, a także projekty dotyczące wielokulturowości, oraz współczesnych nurtów antropologii. Prywatnie śpiewa muzykę kameralną i uprawia taijiquan.
Helena Patzer – antropolożka, adiunktka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Jej zainteresowania badawcze obejmują: migrację, transnarodowość, miasto i dziedzictwo. Członkini Zarządu Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego.
Olga Płuciennik – antropolożka, edukatorka i animatorka m.in. w Stowarzyszeniu “Pracownia Etnograficzna”, “Pracownia Aktywnego Działania Półpiętro”, badaczka, pracuje z dziećmi, młodzieżą, seniorami i uchodźcami. W wolnych chwilach biega po górach i podróżuje.
Małgorzata Wojtaszczyk – absolwentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii politycznej, uczestniczka licznych badań terenowych w Polsce i za granicą. Od 2019 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem “Pracownia Etnograficzna”. Miłośniczka Warszawy.
Martyna Engeset-Pograniczna – antropolożka, polonistka, studentka filologii norweskiej. Dziennikarka „Książek. Magazynu do czytania” i portalu „Moja Norwegia”. Ma słabość do bibliotek.
Maria Bartosz – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, studentka studiów miejskich. Badaczka lokalnych wspólnot zarówno na wsi, jak i w mieście. W Pracowni zajmuje się popularyzacją antropologii.
Marta Parfieniuk – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na Uniwerystecie Warszawskim, obecnie studentka kuratorstwa i teorii sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Często jest w podróży, ostatnio zabiera w nią również młodzież jako zawodowa pilotka wycieczek.
Grafika i skład:
Aleksandra Karolina Makuch – absolwentka socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zawodowo stara się łączyć oba te obszary. Dlatego współpracuje z organizacjami pozarządowymi, dla których projektuje materiały wizualne. Miłośniczka kobiecej piłki nożnej. IG: @mcqhola
Karolina Kotowska – graficzka freelancerka, pracuje głównie przy projektach edukacyjnych, społecznych i kulturalnych, przeważnie dla instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Projektuje głównie książki, ilustracje, identyfikacje wizualne. Mieszka na Suwalszczyźnie.
www.karokoto.com
Oprogramowanie strony www:
Grzegorz Bińka – Absolwent Geologii na Uniwersytecie Warszawskim, ze specjalnością Hydrogeologia. Od 2011 zajmuje się tworzeniem aplikacji internetowych, również od 2011 współpracuje ze „Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna”. Poza tym Tata małej Igi i Niny, Instruktor ZHP, Motocyklista, interesuje się astronomią, lotnictwem, elektroniką, informatyką i podróżami.
Redakcja językowa:
Ewa Pietraszek